A blogcikkben összefoglaljuk, hogy az életmódbeli változtatások és a Plantmed Csipkebogyó olaj használata hogyan mérsékli a rosacea kiváltó tényezőit, ezzel segítve a tünetek enyhítését és minimalizálását.
plantmed bio csipkebogyó olaj a rosacea tüneteinek enyhítésére
Ilyenkor télen egyes bőrbetegségek, bőrtünetek megjelenése esetén különös figyelmet kell fordítani a bőrápolásra. A hűvös szél, a hideg, a száraz levegő és a beltéri fűtés bizony igénybe veheti a bőrt.
Mi a Rosacea?
A rosacea egy krónikus gyulladásos bőrbetegség. A krónikus azt jelenti, hogy hosszú időn keresztül fennálló betegségről van szó, mely nem gyógyítható, csak a tüneteket lehet csökkenteni. A felnőtt lakosság 5,46%-át érinti a világon. Hideg időben a bőr kiszárad, ami fokozza a tüneteket, illetve a bőr védekezőképessége is csökken, azáltal a bőr sérülékenyebb lesz, ami szintén fokozza a tünetek megjelenését.
Tünetei
A tünetek elsősorban az arc központi részén jelentkeznek, a legjellemzőbb tünet a visszatérő arcpír, átmeneti vagy tartós erythema (bőrpír), vagy telangiectasia (hajszálér tágulat), de megjelenhetnek az arcbőrön papulak (kis méretű, gyulladásos elváltozás a bőrön, ami leginkább egy pattanáshoz hasonlít, de nem tartalmaz gennyet) pustulák ( a bőr körülírt kiemelkedései, gennyet tartalmazó hólyagok, változatos méretűek, leggyakrabban szőrtüszők környékén fordulnak elő), ödémák vagy akár ezek kombinációja is. Emellett a betegek gyakran számolnak be szúró vagy égő fájdalomról, és nagyon ritkán viszkető érzésekről.

A rosacea centro-faciális lokalizációjának tudatosítása a betegben gyakran súlyos pszichoszociális tüneteket okoz, beleértve a csökkent önértékelést, a szocializációs problémákat, valamint a beteg gondolkodásának, érzéseinek vagy a megküzdésének megváltozását. A legújabb epidemiológiai vizsgálatok megerősítik ezeket a klinikai megfigyeléseket, és jelentős pszichológiai betegségterhelésről és csökkent életminőségről számolnak be a rosaceás betegeknél.
"A fényvédőt minden évszakban használjunk az arcunkon, anélkül lényegében tilos kimenni az utcára, mert a napfény egy nagyon erős kiváltó tényező a tünetek megjelenésében."
A nők és a férfiak egyformán érintettek. A rozácea jellemzően szimmetrikusan alakul ki az arc középső részén, az elváltozás minőségét tekintve nem- és életkor-specifikus preferenciákkal.
Például a rhinophyma szinte kizárólag a férfi nemnél jelentkezik, fiatalabb korban gyakran a bőrpír és az erythema az első betegségtünet, és a telangiectasiák alkotják az első tüneteket.
Kialakulásának oka egyelőre tisztázatlan, azonban annyi bizonyos hogy az immunrendszer nem megfelelő működése és/vagy neurovaszkuláris (idegrendszert érintő) rendellenesség, illetve még a bőr károsodott védőrétege okozhatja a panaszokat. A rosacea számos endogén és exogén kiváltó tényező hatására kezdődhet vagy súlyosbodhat, beleértve a hőt, a káros hideget, az ultraibolya (UV) sugárzást, valamint az ételeket és italokat.
A legújabb eredmények azonban arra utalnak, hogy genetikai és környezeti komponensek a veleszületett és adaptív immunrendszer diszregulációja révén kiválthatják a rosacea kialakulását és súlyosbodását.
A kiváltó tényezők különböző mediátorok felszabadulásához is vezetnek, például a keratinociták (például katelicidin, vaszkuláris endotél növekedési faktor és endotelin-1), az endotélsejtek (nitrogén-oxid), a hízósejtek (katelicidin és mátrix metalloproteinázok), a makrofágok (interferon-gamma, tumor nekrózis faktor, mátrix metalloproteinázok és interleukin-26), valamint az 1-es típusú T-helper (TH1) és TH17 sejtek. Ezenkívül a kiváltó faktorok közvetlenül kommunikálhatnak a bőr idegrendszerével, és neurovaszkuláris és neuroimmun aktív neuropeptidek révén a rosacea elváltozások manifesztációjához vezethetnek.

Mit tegyünk a javulásért?
A blogcikkben a kizárólag orvosi beavatkozással elérhető kezelésekre nem térnék ki, hanem inkább a továbbiakban arról szeretnék írni, hogy ezek nélkül mit tehetünk mi a tüneteket mérsékléséért, szinten tartásáért, javulásáért.
Első körben érdemes naplót vezetni a tünetekről, és hogy mennyire súlyosak, 1-től 5-ig terjedő skálán értékeljük őket. Jegyezzük fel az időjárási körülményeket, és hogy ettünk-e valami olyan ételt, amit ritkán eszünk, vagy ami irritáló lehet.
A külsőleges irritáló tényezőket igyekezzünk minimálisra csökkenteni.
Közben pedig próbáljuk a bőrt minél jobban védeni egy fényvédő krémmel és a Plantmed Bio Csipkebogyó olajjal.
A Plantmed Bio Csipkebogyóolajat bio csipkebogyó (Rosa canina L.) magjából nyerik hidegensajtolással.
A csipkebogyóolajban a legnagyobb mennyiségben előforduló zsírsav a linolsav (35,9-54,8%), amelyet az alfa-linolénsav (16,6%-26,5%) és az olajsav (14,7-22,1%) követ. Ami azért nagyon szuper, mert a bőr epidermiszében ezek a többszörösen telítetlen zsírsavak anyagcseréje aktív. Ennek köszönhetően hatékonyan hidratálja, puhítja a bőrt és javítja a barrier funkcióját, ami rosacea esetében sérült. Jelentős lipofil antioxidáns van jelen az olajban, különösen tokoferolok és karotinoidok. A magas zsírsav és antioxidáns tartalomnak köszönhetően magas védelmet nyújt a gyulladással és az oxidatív stresszel szemben.
Magas A-, B- és E-vitamin tartalommal rendelkezik, ami miatt nagyon jól regenerálja a bőrt, nyugtatja az irritált bőrt.
A csipkebogyóolaj bizonyítottan gyulladáscsökkentő, ami szintén segít a rosacea kezelésében.
Az A-vitamin tartalmának köszönhetően a bőrsejteket regenerálja, amivel jelentősen javítani tudja a bőr textúráját.
Ne feledkezzünk meg a csipkebogyó nagyon magas C-vitamin tartalmáról,
aminek köszönhetően kiegyenlíti a bőrtónust, javítja a hiperpigmentációt, és a sötét foltok megjelenését a bőrön.
A Plantmed Bio Csipkebogyóolaj tartalmaz még Bakuchiolt is.
Bakuchiolt a Psoralea Corylifolia L. Medik magjából vonják ki, több növényben kimutatható, azonban ebben van akkora mennyiségben, hogy kozmetikai célokra lehet használni. A gyógynövényekből kivont természetes vegyületek az utóbbi időben egyre nagyobb figyelmet kapnak a terápiában, mivel a kémiailag szintetizált vegyületekhez képest alacsonyabb toxicitásúnak és jobban tolerálhatónak tekintik őket. A Psoralea corylifolia L.-ből származó bakuchiol egy ilyen vegyület; ez egyfajta meroterpén, amely a Psoralea corylifolia növények leveleiből és magvaiból származik.
A bakuchiol természetes forrásait a hagyományos kínai és indiai gyógyászatban évszázadok óta használják a daganatok és gyulladások elleni megelőző hatásai miatt.
A bakuchiol gyulladáscsökkentő hatását több vizsgálatban is értékelték, és megállapították, hogy a bakuchiol gyulladáscsökkentő hatása különböző mechanizmusokon keresztül érvényesül. Gátolhatja a neutrofilek degranulációját és csökkentheti a sejtmigrációt és a mieloperoxidáz aktivitást a gyulladásos helyeken.
A bakuchiol retinol szerű tulajdonságokkal is rendelkezik, segíthet a bőr öregedésének megakadályozásában azáltal, hogy fokozza a humán fibroblaszt sejtek aktivitását és gátolja a mátrix metalloproteinázok expresszióját azáltal, hogy növeli a metalloproteinázok szöveti inhibitorai-1 (TIMP-1), a metalloproteinázok szöveti inhibitorai-2 (TIMP-2), az I-es típusú kollagén (Col I) és a III-as típusú kollagén (Col III) mRNS-ét, és csökkenti a mátrix metalloproteináz-1 (MMP-1) mRNS-ének expresszióját.

Csipkebogyó és bakuchiol
Klinikai kutatás során 12 héten keresztül klinikai körülmények között tesztelték, jelentős javulást tapasztaltak az arc finom vonalaiban és ráncaiban, valamint a bőr rugalmasságának, feszességének és pigmentációjának javulását, továbbá a fénykárosodás csökkenését. Ezt a hatást több, különböző rasszú résztvevőkön végzett vizsgálatban is megfigyelték. Emellett más vizsgálatok is megerősítették, hogy a bakuchiol kivonatot tartalmazó termékek rendszeres alkalmazása növeli a nedvességmegtartást a bőrben. A bakuchiol más természetes vegyületekkel szinergikusan együttműködve csökkenti a gyulladást, valamint védi és fenntartja a természetes öregedő bőrt.
Ez a jobb tolerálhatóság lehetővé teszi, hogy a bakuchiol hatékony öregedésgátló kezelés legyen minden bőrtípusú ember számára. Továbbá a retinollal szemben hagyományosan kevésbé toleránsnak tekintett hiperpigmentációban szenvedők számára is alkalmazható. A retinoidokkal ellentétben a bakuchiol fotostabilitása miatt naponta alkalmazható.
A bakuchiol antioxidatív szerként működik, mivel képes beavatkozni a szabadgyök-termelésbe, csökkenti a mitokondriális apoptózist indukáló faktorok transzlokációját, és képes in vitro a szuperoxidok és más gyökök kioltására.
Összességében megállapítható, hogy a természetben előforduló fitokémiai anyag erős antioxidánsként működik, amely segít fenntartani a sejtek forgalmát és biztosítani a védőfunkciókat minden szerv számára. Nagyobb tolerálhatósága, fotostabilitása és a bőr öregedését lassító képessége miatt a bakuchiol a hagyományosan állati forrásból kinyert retinol megfelelő növényi alapú alternatívájának tekinthető.
Érzékeny bőrön kezdetben némi bőrpírt és hámlást okozhat, bár ennek esélye a bakuchiol megállapított gyulladáscsökkentő jellege miatt nagyon ritka.
Az ábrán látható 10 lehetséges okból a fent említett életmódbeli változtatással és a Plantmed Csipkebogyó olaj használatával 6 kiváltó okot mérsékeltünk, amivel jó esélyünk van a tünetek minimálisra való szorítására.
A legújabb eredmények azonban arra utalnak, hogy genetikai és környezeti komponensek a veleszületett és adaptív immunrendszer diszregulációja révén kiválthatják a rosacea kialakulását és súlyosbodását.
A kiváltó tényezők különböző mediátorok felszabadulásához is vezetnek, például a keratinociták (például katelicidin, vaszkuláris endotél növekedési faktor és endotelin-1), az endotélsejtek (nitrogén-oxid), a hízósejtek (katelicidin és mátrix metalloproteinázok), a makrofágok (interferon-gamma, tumor nekrózis faktor, mátrix metalloproteinázok és interleukin-26), valamint az 1-es típusú T-helper (TH1) és TH17 sejtek. Ezenkívül a kiváltó faktorok közvetlenül kommunikálhatnak a bőr idegrendszerével, és neurovaszkuláris és neuroimmun aktív neuropeptidek révén a rosacea elváltozások manifesztációjához vezethetnek.
If you’re not into at-home remedies and are looking for a topical treatment that can soothe and nourish sunburned skin, Dr. Doft suggests reaching for topical treatments that are formulated with soothing, nourishing and replenishing ingredients, such as aloe vera, hyaluronic acid and cucumber extract.